Naprawiamy rurę PEX

Awaria w mieszkaniu dwupokojowym z CO gazowym, w którym instalacja została wykonana podczas remontu generalnego w 2012 roku, z rurek PEX (rury wielowarstwowe z wkładką aluminiową z polietylenu sieciowanego PEX, używane zarówno do sieci CO jak i wodnej) – innymi słowy takie białe rurki o średnicy 16 mm, na dużej rolce, elastyczne, łączone systemem złączek, bez spawania, klejenia, zgrzewania itd. Szybki i łatwy sposób na wykonanie instalacji CO i wodnej w remontowanym mieszkaniu.

Niestety podczas wykańczania mieszkania ktoś (ja) przykręcił przyścienną listwę wykończeniową, wkrętem wprost w rurek…

I tak przez małą dziurkę sączyła się woda (woda nie tryskała, nic nie wskazywało że coś jest „nie tak”), przez co najmniej 3 lata. Ściana z karton-gipsów, w końcu się „zbuntowała” i duża plama wilgoci dała znać, że coś jest nie tak, po oderwaniu części K-G ujrzałem rurki CO.

2

A w rurce powrotnej z grzejnika taką oto niespodziankę.

3

Pierwsza myśl: „może uda się czymś zakleić” – na szczęście Pan w „niebieskim markecie budowalnym” parsknął śmiechem i wręczył mi „zestaw naprawczy” – czyli złączkę do rur PEX 16 oraz nożyce do przecinania tych rurek.

4anozyceKoszty:

– dwie złączki 8,99 zł każda, kupiłem dwie na wszelki wypadek – 17,98 zł

– nożyce – 37,99 zł

Wyposażony w nowe zabawki, wróciłem na miejsce zbrodni. Przymierzyłem złączkę – pasuje.

4b

Po czym chwyciłem za nożyce i przeciąłem rurę.

5

UWAGA! Instalacja CO nawet jeśli nie grzeje pozostaje pod pewnym ciśnieniem i jest w niej woda. Oczywiście zapomniałem o tym i na mojej twarzy, koszulce, ścianach dookoła i podłodze, znalazła się brudna woda z układu CO.

Teraz najbardziej skomplikowana części naprawy – trzeba nasunąć kolejne części złączki na rurę, a do środka rury wcisnąć środkową jej część.

7

Następnie nasuwamy drugą część rury PEX na złączkę.

8

W końcu wszystko razem mocno skręcamy.

9

Dla sprawdzenia szczelności, odkręcamy kaloryfer na maksimum i włączamy piec – jeśli po 10 minutach wszystko jest suche i nie tryska na boki, można zacząć „zacierać ślady zbrodni”, przy użycie płyt K-G i gładzi.

10


O reperowaniu ścian przy użyciu płyt K-G i o innych i jej zastosowaniach w przeczytasz w kolejnych artykułach z serii Porady Majsterkowicza.

 

 

Ostatnie wpisy
Showing 3 comments
 • Grzegorz
  Odpowiedz

  złączek skręcanych się nie ukrywa, po jakimś czasie może się pojawić konieczność dokręcenia, jak już to się daje zapracowywane

  • Olek
   Odpowiedz

   Dziękuję za uwagę.

   Będę pamiętał następnym razem.

 • Dominika
  Odpowiedz

  Czyli co w takim wypadku trzebaby zrobic, zeby było ok? Schować złączkę w ścianie i zamontować jakieś drzwiczki rewizyjne?…tylko to wyglądałoby słabo tutaj. Może przy tak niewielkiej naprawie ukrycie było najlepszym rozwiazaniem, a najwyzej po paru latach powtórzy się problem i naprawa w podobnej wysokosci?

Pozostaw komentarz