Jak nie stracić kaucji najmu ?

 In mojeWynajmowanie.pl

Koniec umowy najmu, zmiana mieszkania, końcowe rozliczenie z właścicielem – jak nie stracić kaucji najmu? To pytanie zadaje sobie dziś wielu studentów i młodych ludzi, którzy w nadchodzącym miesiącu będą opuszczać wynajmowane mieszkanie. Oczywiście o mieszkanie trzeba po prostu dbać, aby nie stracić kaucji najmu, ale można zabezpieczyć się już w momencie wprowadzania się do mieszkania – wykupując ubezpieczenie OC Najemcy.


WYNAJMUJESZ MIESZKANIE? OSZCZĘDŹ SOBIE STRESU

Mimo, że nie jest obowiązkowe, o ile nie wymaga tego strona umowy, to daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Mowa o ubezpieczeniu dla wynajmujących, czyli tzw. OC najemcy. Taka polisa to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie, ale pozwala uniknąć pokrywania zniszczeń w mieszkaniu z własnej kieszeni. Dlaczego OC najemcy jest tak wyjątkowe?

Zniszczenie wynajmowanego mieszkania, zalanie sąsiadów czy uszkodzenia sprzętu, to częsta obawa najemców, którzy decydują się na zamieszkanie w wynajmowanym lokum. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie przed skutkami sytuacji losowych jest polisa OC dla wynajmującego mieszkanie.

JAKA OCHRONA Z POLISY NAJEMCY ?

Ubezpieczenie najemcy to produkt stworzony przez PZU – największej i najbardziej zaufanej firmy ubezpieczeniowej w Polsce. Polisa obejmuje zniszczenie cudzej własności oraz szkody wyrządzone na mieniu ruchomym. W praktyce ubezpieczenie zadziała w przypadku uszkodzenia podłóg, ścian, okien, mebli, sprzętu RTV czy AGD.
Zalanie, stłuczona szyba w oknie oraz uszkodzenie mebli to najczęściej zgłaszane uszkodzenie w wynajmowanych mieszkaniach. Dlatego warto pamiętać, że polisa OC najemcy obejmuje wszystkie szkody spowodowane nie tylko przez ubezpieczonego, ale także jego dzieci, zwierzęta czy zatrudnioną nianię.

W przypadku powstania szkód w wynajmowanym mieszkaniu, PZU zobowiązuje się m.in. do pokrycia kosztów związanych z próbą naprawy lub zmniejszenia wynikłej szkody, z pracą rzeczoznawców, roszczeniami poszkodowanego sąsiada czy – jeśli będzie to konieczne – również z kosztami obrony sądowej. Poza ochroną tzw. mienia wynajmowanego, osoba, która wykupuje ubezpieczenie, posiada także ochronę OC w życiu prywatnym na terenie Polski. Przykładowo polisa zadziała, gdy na parkingu zarysujemy inny samochód lub nasz pies ugryzie sąsiada.

CZY TO NA PEWNO DZIAŁA? CZY TO NIE „ŚCIEMA” ?

TAK działa! PZU „kupiło” już dla naszych najemców, lodówkę – potwierdzenie przelewu poniżej oraz dwie kuchenne płyty elektryczne.

A! Byłbym zapomniał o hartowanym szkle użytym w drzwiach do prysznica. Takie szkło tak ładnie się rozsypuje, gdy silnie uderzone o ścianę – za tą szkodę nie dostaliśmy odszkodowania, gdyż wtedy nie mieliśmy wykupionej polisy OC.

SZYBKO I W ROZSĄDNEJ CENIE

Koszt polisy najemcy jest bardzo atrakcyjny – zaczyna się już od 48 złotych rocznie za ochronę do sumy 100 tys. zł. Można jednak wybrać aż 7 wariantów sum ubezpieczenia, czyli maksymalnej wypłaty, jaka możliwa jest z polisy OC najemcy. Może ona sięgnąć nawet 2 mln złotych, co powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym właścicielom lub przezornym najemcom.

Co ważne, ubezpieczenie najemcy można aktywować niezależnie od tego, czy ubezpieczony posiada umowę najmu, dzierżawy, leasingu czy zwykłego użyczenia. Ochrona i tak jest aktywna! Dużym plusem ubezpieczenia najemcy jest również fakt, że można je zakupić drogą internetową nie wychodząc z domu. Polisę mogą wykupić bez zbędnych formalności także obcokrajowcy – do złożenia wniosku online potrzebny jest jedynie numer dowodu, paszportu lub prawa jazdy, polisa dostępna pod poniższym linkim.

Aby poznać roczny koszt polisy, wystarczy wejść w intuicyjny kalkulator i podać podstawowe dane, a system automatycznie przeliczy składkę. Nie ma potrzeby podawania wartości mieszkania, lokalizacji, posiadanych zabezpieczeń czy danych właściciela mieszkania. Wszystko w kilka minut.

Dzięki temu, że polisa mieszkaniowa zawierana jest na wynajmującego, a nie nieruchomość czy jej właściciela, dlatego nie stanowi ograniczenia dla osób, które planują zmianę mieszkania. Wynajem wiąże się z kosztami, które mogą znacząco wzrosnąć w przypadku uszkodzenia mienia, należącego do właściciela lokalu. Warto pomyśleć o tym zawczasu i nie ryzykować własnych pieniędzy. Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji zalania sąsiada czy zniszczenia mebli, pomyśl nad ubezpieczeniem najemcy, już teraz!

PODSUMOWUJĄC CO DAJE OC NAJEMCY ?

Polisa OC najemcy chroni wynajmujących mieszkanie przed koniecznością pokrywania strat w mieszkaniu właściciela lokalu, które powstały w wyniku przypadkowego zniszczenia przez wynajmującego. Obejmuje zarówno zniszczenia ruchomości będące na wyposażeniu mieszkania (np. meble, sprzęt RTV AGD) oraz stałych elementów (jak szafy wnękowe, zabudowa kuchenna, ściany). Działa także wtedy, gdy szkód dokonało dziecko, zwierzę lub osoba zatrudniona przez najemcę, np. niania czy pomoc domowa. Polisa jest przypisana do najemcy, a nie do właściciela i działa także po zmianie mieszkania na inne. Ubezpieczenie dla wynajmującego to ochrona najemcy i właściciela oraz sąsiadów.

Pozdrawiam,
Olek.

Recommended Posts
Showing 5 comments
  • Radius Centrum
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Świetny pomysł z tą polisą, w ciemno można powiedzieć, że często się przydaje najemcom 🙂 Pozdrawiam!

  • New House
    Odpowiedz

    Polecam artykuł 😉 @Radius Centrum, zgadzam się, że to dobry pomysł, zawsze klientom proponujemy polisę OC. Szukaliśmy jakiegoś artykułu żeby móc go przedstawić klientowi 🙂

    • Olek
      Odpowiedz

      Dziękuję – u nas też wszyscy wykopują 🙂

  • Hania
    Odpowiedz

    Dobre ubezpieczenie pozwala spać spokojnie, uważam, że warto wykupić. Pozdrawiam

  • Sylwia
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawy wpis. Rzeczywiście warto o to zadbać.

Zostaw komentarz