Zniszczenia w mieszkaniu na wynajem – jak się przed nimi i innymi niespodziankami uchronić?

 In mojeWynajmowanie.pl

Zniszczenia w mieszkaniu na wynajem. Ognisko z mebli w dużym pokoju. Lodówka użyta jako bobslej do jazdy po schodach. Stłuczona szyba w kabinie prysznicowej. Spalona „na węgiel” płyta elektryczna w kuchni. Totalny śmietnik w mieszkaniu? Kto z Was widział wynajmowane mieszkanie w takim stanie lub przynajmniej słyszał o takich przypadkach „u znajomego”? Jak się uchronić przed takimi przypadkami?

       

Zbliża się wrzesień, okres „rotacji” Najemców, sezon na wynajem. Czas, w którym warto skupić się na zapisach używanej przez Nas umowy najmu, wprowadzić nowe zapisy, zmodyfikować dotychczasowe, zastanowić się co zmienić w podejściu do najmu, aby kolejny rok minął spokojniej niż ubiegły. Poniżej wskaże kilka moim zdaniem istotnych elementów procesu wynajmu, które powinny lepiej zabezpieczyć nasze mieszkanie, które oddajemy komuś obcemu w użytkowanie na najbliższy rok lub dłużej.

Podpisz umowę i rozliczaj podatki.

Mam nadzieję, że jest to dla czytelników tego bloga tak oczywiste, że nie będę się rozwodził nad tym punktem. Ci, którzy nadal wynajmują mieszkania bez umowy, sami proszą się o problemy, a jak mądrze rozliczać podatki już nieraz pisał Grzegorz Grabowski – wynajmistrz.pl

Zweryfikuj potencjalnego najemcę.

Rozmawiaj z potencjalnym najemcą. Zadawaj pytania o pracę, o poprzednie miejsce zamieszkania, staraj się uzyskać jak najwięcej informacji, ale nie bądź natarczywy. Przed podpisaniem umowy najmu poproś o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach lub umowy o pracę, w przypadku studentów możesz poprosić  o podpisanie umowy przez rodziców, bo to oni będą płacić za najem. Sprawdź potencjalnego Najemcę na portalach społecznościowych – zdjęcia na nich umieszczane mówią wiele, nieraz bardzo wiele…… Decyzję o tym czy wynajmujesz mieszkanie osobom samotnym, rodzinom z dziećmi, matkom z dziećmi, młodym parom czy tylko studentom pozostawiam Tobie i Twojej ocenie ryzyka związanego z daną grupą najemców.

Spisz protokół zdawczo-odbiorczy.

Częścią składową mojej umowy najmu zawsze jest szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opisane jest to co w mieszkaniu się znajduje i co otrzymuje Najemca. Zawsze mam też wykonane zdjęcia lokalu. Media, czyli licznik prądu i gazu, na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych dostawców przekazuje Najemcy, czyli to Najemca sam podpisuję umowę z dostawcą i sam się z nim rozlicza. Dzięki temu unikam podejrzeń o to, że dodatkowo zarabiam na mediach. Najemca sam reguluje rachunki i sam widzi ile kosztuje go prąd czy gaz. Jeśli natomiast doszło by do najgorszego – czyli Najemca nie płaciłby za czynsz i media, to niezapłacone rachunki za gaz i prąd obciążą go osobiście, a nie mnie.

Pobierz kaucję.

W przypadku moich mieszkań zwrotna kaucja najmu wynosi min. 2000 zł, czasem ta kwota przewyższa dwa czynsze, czasem wynosi troszkę poniżej dwóch czynszów. Ustalona jest właśnie tak, aby nie kojarzyła się z kwotą czynszu i nie była traktowana jako zapłata za ostatnie dwa miesiące. Kaucja nie służy do tego, aby Najemca nie płacił za ostatni miesiąc lub dwa, to środki, z których mają być naprawione ewentualne szkody wyrządzone w mieszkaniu, a jeśli takowych nie było, Właściciel zwraca ją Najemcy. W mojej historii najmów, czyli od 2010 roku,  kaucję za zniszczenia zatrzymałem w całości tylko raz, dwa razy rozliczałem częściowo, w pozostałych kilkudziesięciu zawsze wracała do Najemców w całości.

Ubezpiecz mieszkanie.

Nie próbuj oszczędzać tam, gdzie nie warto. Ubezpiecz mieszkanie i poinformuj ubezpieczyciela, że jest ono przeznaczone na wynajem, niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe przewidują specjalne opcje lub wykluczenia dotyczące mieszkań na wynajem. Czasem można dodatkowo ubezpieczyć się od ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu, spowodowanych właśnie przez Najemcę.

         mieszkaniu na wynajem

Zniszczenia w mieszkaniu na wynajem ? 

Oprócz ubezpieczenia mieszkania, które sam wykupuję, zawsze wymagam od moich najemców, aby oni wykupili ubezpieczenie OC Najemcy. Polisa taka obejmuje zniszczenie cudzej własności oraz szkody wyrządzone na mieniu ruchomym. W praktyce ubezpieczenie zadziała w przypadku uszkodzenia podłóg, ścian, okien, mebli, sprzętu RTV czy AGD. Zalanie, stłuczona szyba w oknie oraz uszkodzenie mebli to najczęściej zgłaszane uszkodzenie w wynajmowanych mieszkaniach. Dlatego warto pamiętać, że polisa OC najemcy obejmuje wszystkie szkody spowodowane nie tylko przez ubezpieczonego, ale także jego dzieci, zwierzęta czy zatrudnioną nianię. Koszt polisy OC najemcy w polecanym przeze mnie PZU jest niewielki  – zaczyna się już od 48 złotych rocznie za ochronę do sumy 100 tys. zł. Można jednak wybrać aż 7 wariantów sum ubezpieczenia, czyli maksymalnej wypłaty, jaka możliwa jest z polisy OC Najemcy. Może ona sięgnąć nawet 2 mln złotych, co powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym właścicielom lub przezornym najemcom.

W zeszłym roku dzięki takiej polisie „uratowaliśmy” jednego z naszych Najemców od kosztów związanych z koniecznością odkupienia nowej lodówki, którą zniszczył podczas rozmrażania zamrażarki, zamiast 1000 zł za nową lodówkę zapłacili 39 zł za wniesienie nowej – no i koszt polisy 48 zł. W tym roku ten sam Najemca miał pecha i upuścił kubek na szklaną płytę elektryczną, którą oczywiście pękła – koszt nowej 449 zł, w całości pokryty przez PZU z polisy OC Najemcy.

W moich umowach i ogólnych warunkach najmu stosuję następujące zapisy, oczywiście nie straszę zapisami umownymi, tylko tłumaczę najemcom dlaczego warto wykupić OC Najemcy.

Zapis w mojej umowie.

Najemca zobowiązuje się zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz majątkowego przedmiotów będących własnością Najemcy. Przedstawi on Wynajmującemu do wglądu podpisaną Polisę ubezpieczeniową w terminie 14 dni od podpisania niniejszej umowy. Konsekwencje braku powyższych ubezpieczeń obciążać będą wyłącznie Najemcę.

Zapis w ogólnych warunkach najmu:

Ubezpieczenie mieszkania przez Właściciela nie obejmuje osobistych rzeczy Najemcy ani OC Najemcy. Właściciel wymaga wykupienie osobistego ubezpieczenia OC przez Najemcę. W przypadku nie okazania Wynajmującemu przez Najemcę opłaconej polisy OC Najemcy w ciągu miesiąca od podpisania umowy, Wynajmujący ma prawo zawrzeć umowę ubezpieczenia w imieniu Najemcy, a kwotę opłaty ubezpieczeniowej potrącić z kaucji najmu.

Tak więc jeśli szukasz sprawdzonego ubezpieczenia OC Najemcy – kliknij i sprawdź to.

Utrzymuj kontakt z Najemcami.

Podpisanie umowy do dopiero początek rocznej współpracy. Utrzymuj kontakt z Najemcami, zależnie czy wynajmujesz na pokoje czy całe mieszkanie odwiedzaj mieszkanie – rób to jednak tak, aby nie uprzykrzać życia Najemcy. W końcu wynajmujesz mieszkanie po to, aby czuł się tam jak w domu, a nikt z nas nie lubi być nachodzony w swoim domu.

To kilka moim zdaniem najważniejszych rad, których wdrożenie w życie powinno zabezpieczyć Cię przed wieloma nieprzyjemnościami. Na pewno, nie wymieniłem wszystkich, jeśli masz jakiś ciekawy sposób, „patent”, radę, która powinna znaleźć się na tej liście napisz o tym proszę w komentarzu.

Pozdrawiam

Olek

zniszczenia w mieszkaniu na wynajem zniszczenia w mieszkaniu na wynajem zniszczenia w mieszkaniu na wynajem

Recommended Posts
Showing 6 comments
 • Odpowiedz

  Dobry artykuł, akurat szukałem czegoś o zniszczeniach

 • Tomasz Wostal
  Odpowiedz

  Przykre, że takie sytuacje wciąż mają miejsce. Niestety nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć.

  • Olek
   Odpowiedz

   Niestety mają miejsce, ale ubezpieczenie bardzo pomaga.

 • Molek
  Odpowiedz

  Ciekawy artykuł, warto również poruszyć kwestię, co w przypadku kiedy najemca nadużywa ochrony prawnej odmawia opuszczenia mieszkania, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia się do innego lokalu.
  Pozdrawiam

  • Olek
   Odpowiedz

   Dziękuję. W sytuacji opisanej przez Ciebie doradzam kontakt z kancelaria prawną. jednej prostej rady i rozwiązania nie ma w takiej sytuacji.

 • Robert
  Odpowiedz

  Wynajmuje mieszkanie już 5 lat. Miałem różnych ludzi pod moich dachem, pod względem zamożności oraz wiekowym i powiem jedno. Każdy lokator na jakiś swój sposób zniszczył mi mieszkanie. Mało jest takich ludzi, którzy dbają o czyjąś rzecz. Byleby popsuć, zniszczyć i oddać w opłakanym stanie.

Zostaw komentarz