Nowe projekty czas zacząć !

 In Inwestuj!

Dwie katowickie inwestycje w mieszkania na pokoje z rentownością powyżej 10% . Na blogu będziemy śledzić postępy tych inwestycji. Oba projekty są na sprzedaż i czekają na swoich Inwestorów.

W ostatnim wpisie wspomniałem, że wraz z Fabryką Mieszkań będę przygotowywał okazje inwestycyjne dla Was. Mieszkanie w Czeladzi jest już wstępnie zarezerwowane, w przyszłym tygodniu będziemy podchodzić do umowy przedwstępnej. Pisałem też, że przygotowujemy dla Inwestorów mieszkanie w Katowicach z możliwością podziału na dwie kawalerki lub 6 pokoi. Dziś opowiem o tym projekcie oraz o drugim mniejszym w tej samej okolicy. Obie inwestycje będą cieszyć inwestora rentownością powyżej 10%.

Na początek – dla tych spoza Śląska, którzy czytają tego Bloga – kilka słów o Katowicach.
Jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. Z liczbą 298 111 mieszkańców w 2016 są 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 12. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

Katowice są jednym z większych ośrodków naukowych w Polsce. Według stanu z 2012 w mieście działa 20 uczelni wyższych, na których studiowało wówczas ponad 63 tys. osób. Wśród nich funkcjonuje 8 uczelni publicznych są to:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,  Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki,  Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Wydział Transportu, Śląski Uniwersytet Medyczny,  Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne.

W 2012 roku liczba studentów wynosiła 63 099 osób. Największą uczelnią pod względem liczby studentów jest Uniwersytet Śląski, w roku akademickim 2012/13 uczęszczało tam 29 258 osób, natomiast do drugiej największej placówki wyższej – Uniwersytetu Ekonomicznego, uczęszczało 13 488 studentów.

Katowice są też lubiane wśród Inwestorów, ze względu na wysokie stopy zwrotu, sięgające nieraz 10-12%, którym sprzyjają perspektywy rozwoju całego regionu i systematyczny wzrost zatrudnienia w sektorze usług.

Ze względu na liczbę uczelni i liczbę studentów oraz wyższe rentowności najmu na pokoje aniżeli wynajmu całych mieszkań zdecydowaliśmy się przygotować dla Was dwie propozycje zlokalizowane w Katowicach przy ul. Niedurnego dokładnie 650 metrów od Budynków Uniwersytetu Ekonomicznego:

Mapa Google

Obie inwestycje będę generowały podobną rentowność, różnią się wielkością, tak więc zależnie od posiadanego kapitału Inwestor może wybrać projekt większy lub mniejszy.

Inwestycja nr II: Mieszkanie 6 pokojowe – JUŻ SPRZEDANE.

Duże 80 metrowe mieszkanie usytuowane na II piętrze w kamienicy. Aktualny rozkład mieszkania wyraźnie wskazuje na to że były to kiedyś dwie osobne nieruchomości:

Jednym z alternatywnych pomysłów jest podział mieszkania na dwie lub nawet trzy kawalerki. Aktualnie jednak skupiamy się na wydzielenie u tej przestrzeni 6 niezależnych pokoi, dużej kuchni i dwóch łazienek. Wstępne koncepcje wyglądają tak:

Wczoraj nieruchomość oglądał architekt, który będzie przygotowywał nam dokumentację budowlaną – jest to niezbędne ze względu na to, że chcemy ingerować w konstrukcję ścian nośnych – przenosić otwory drzwiowe oraz otworzyć kuchnię na nowo powstały przedpokój.

Na chwilę obecną projekt jest dostępny dla zainteresowanych Inwestorów, my kompletujemy dokumentację, która pozwoli Inwestorowi rozpocząć remont zaraz po zawarciu umowy kupna-sprzedaży. Możemy się też pochwalić ofertami na wykonanie robót budowalnych – zaprosiliśmy dwie firmy do wyceny wymiany okien jedną, z którą współpracowaliśmy na kilku inwestycjach oraz nową, z która nie mamy relacji. Oferta na wymianę 7 okien i parapetów jaką otrzymaliśmy od pierwszej firmy opiewa na 5307 zł brutto, nowa firma wyceniła te same roboty i tej samej jakości okna na kwotę 8014,74 zł brutto. Daje to różnicę 2707,74 zł, taka kwota zostaje „w kieszeni” Inwestora, który zdecyduje się skorzystać z naszej usługi – nadzoru nad remontem. To jeden z przykładów na to jak duże rabaty posiadamy u dostawców i jak korzystne finansowo dla Inwestora może być skorzystanie z naszej wiedzy i doświadczenia.

Poniżej kilka zdjęć obrazujących aktualny stan mieszkania:

Dźwig na zdjęciach to ekipa remontowa zajmująca się dachem. Wspólnota Mieszkaniowa przeprowadza właśnie remont dachu, dzięki temu nie będziemy mieć w przyszłości problemów z zaciekami na suficie.

Na filmie przedstawiam planowany podział mieszkania na pokoje oraz układ całego mieszkania. Wraz z architektem postanowiliśmy, że w prawie każdym pokoju odkryjemy ścianę z pięknej czerwonej cegły, co wprowadzi „loftowy” nastrój, tak aby nasze pokoje nie były kolejnymi standardowymi i przewidywalnymi powierzchniami do spania.

Wszystko o tej inwestycji można przeczytać tutaj.

A teraz konkrety liczbowe:

 1. Cena zakupu 199 000 zł;
 2. Opłaty notarialne około 5 700 zł – z podatkiem PCC;
 3. Szacowane koszty remontu i wyposażenia 87 tys., z zapasem, koszty na podstawie tego co Ja wydałem na remont w moich wcześniejszych projektach, tutaj cena remontu za metr 2 będzie niższa niż w kawalerce, gdyż jedna kuchnia z wyposażeniem przypada na 6 pokoi, a nie jedne jak w kawalerce;
 4. Nadzór nad remontem: 7000 zł
 5. Razem inwestycja wyniesie około 298 700 zł;
 6. Przychód roczny z najmu po opłatach do Wspólnoty oraz po opłacie za zarządzanie najmem do Fabryki Najmu – nasza marka zajmująca się najmami – 37 920 zł;
 7. Rentowność: 11,63 %;
 8. Zwrot z inwestycji: 8,6 roku;

Powyższe wyliczenia nie uwzględniają podatków (każdy Inwestor rozlicza się inaczej).

Inwestycja nr III: Mieszkanie 3 pokojowe – JUŻ SPRZEDANE.

Inwestor z mniejszym kapitałem może skorzystać z naszej drugiej oferty, ta sama lokalizacja, dosłownie klatkę obok. To mieszkanie to dosłownie połowa wyżej opisanej inwestycji – mieszkanie z potencjałem wydzielenia 3 pokoi.

Na chwile obecną układ mieszkania nie pozwala na jego wynajem na pokoje – każde pomieszczenie jest przechodnie:

Wczoraj zobaczyliśmy mieszkanie w takim stanie:

Planujemy, że Inwestor, który skorzysta z naszej usługi nadzoru nad remontem i zarządzania najmem będzie cieszył się takim produktem:

   

  

   

Wszystko o tej inwestycji można przeczytać tutaj.

A teraz konkrety liczbowe:

 1. Cena zakupu 97 000 zł;
 2. Opłaty notarialne około 3 700 zł – z podatkiem PCC;
 3. Szacowane koszty remontu i wyposażenia 52 tys., z zapasem, koszty na podstawie tego co Ja wydałem na remont w moich wcześniejszych projektach.
 4. Nadzór nad remontem 5 200 zł;
 5. Razem inwestycja wyniesie około 157 900 zł;
 6. Przychód roczny z najmu po opłatach do Wspólnoty, własnym funduszu remontowym w wysokości 50 zł miesięcznie oraz po opłacie za zarządzanie najmem do Fabryki Najmu – nasza marka zajmująca się najmami – 15 900 zł;
 7. Rentowność: 10,83 %;
 8. Zwrot z inwestycji: 9,23 roku;

Powyższe wyliczenia nie uwzględniają podatków (każdy Inwestor rozlicza się inaczej).

Chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do Mnie lub do Tomka z Fabryki Mieszkań.

Olek

Recommended Posts
Showing 2 comments
 • Robert
  Odpowiedz

  Świetnie bardzo dobrze przygotowany i merytoryczny wpis . Jedno mnie ciekawi. Czy w przypadku przebudowy kawalerki jak odpisywałes wcześniej też występowała konieczność wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na przebudowę tzn w przypadku wydzielenia łazienki kuchni.

  • Olek
   Odpowiedz

   Zawsze ubiegamy się wymagane prawem dokumenty.

Zostaw komentarz