Od Mieszkanicznika do Browarnika.

 In Inwestuj!

Dziś opowiem jak to się stało, że przeszedłem drogę od Mieszkanicznika do Browarnika i znalazłem się wśród założycieli Browaru Jastrzębie S.A. Zdawałoby się, że od wynajmowania i remontowania nieruchomości do ważenia piwa jest tak daleko, że to zupełnie nie mój „klimat” – a jednak. Dziś jestem Członkiem Rady Nadzorczej Browaru Jastrzębie S.A. i zapraszam do dołączenia do grona Naszych akcjonariuszy.

Od Mieszkanicznika do Browarnika. Jak się to stało?

W 2016 roku poznałem Inwestora, Piotra Piekarskiego – głównego akcjonariusza spółki giełdowej Acartus S.A. Na spotkanie umówił mnie Mariusz – nasz wspólny znajomy, miałem opowiedzieć Piotrowi o tym jak inwestuje w mieszkania na wynajem i rozpocząć z nim wspólne inwestycje na rynku nieruchomości. Spotkanie potoczyło się jednak trochę inaczej…… Opowiedziałem co robię i jakie mam efekty, Piotr natomiast opowiedział jaki ma pomysł, plan na Browar – czyli Fabrykę Piwa. Pomysł wydawał się fajny, ale zupełnie mnie nie interesował, do momentu, w którym okazało się, że pierwszym krokiem do stworzenia Browaru jest zakup nieruchomości zlokalizowanej w centrum Jastrzębia Zdroju. Nieruchomość czyli duża działka i posadowiony na niej budynek dawnego zakładu garmażeryjnego, który aktualnie jest w rękach Banku, który przejął nieruchomość za długi poprzedniego właściciela. Bank, nieruchomość, dłużnik, zakup poniżej wartości – te słowa uruchomiły moją ciekawość i Piotr „już mnie miał”.  W ciągu kolejnych trzech miesięcy zebraliśmy pozostałych wspólników – Mariusz, który poznał mnie z Piotrem, też „wszedł” w ten biznes, pamiętam jak powiedziałem „skoro mnie poznałeś z Piotrem i mam w to „wejść”, to Ty też w to „wchodzisz” – pewnego zimowego poranka spotkaliśmy się u Notariusza w Gliwicach  – nas pięciu wspólników, po drugiej stronie przedstawicielki Zarządu Banku i już po godzinie staliśmy się właścicielami działki i opuszczonego zakładu w centrum miasta. Jak później się okazało to było najprostsze, kolejne dwa lata to ciężka praca, głównie Piotra, naszego Prezesa Zarządu. Tak właśnie rozpoczęła się moja droga od Mieszkanicznika do Browarnika.

Nasz Browar.

Te dwa lata +, mamy już za sobą, w tym czasie powstało przedsiębiorstwo z kapitałem własnym na poziomie 4,698 mln zł, aktywach trwałych 4,632 mln zł i aktywach ogółem na poziomie 4,707 mln zł (dane na 31.01.2018) Spółka ma charakter projektu typu start-up. W skład naszego Przedsiębiorstwa wchodzą przede wszystkim:

 • prawo własności nieruchomości,
 • prawo własności przemysłowej w przedmiocie technologii produkcji wraz z prawami autorskimi do projektu wykonania instalacji technologicznej oraz prawami autorskimi do projektu budowlanego przebudowy, nadbudowy i rozbudowy nieruchomości,
 • decyzje administracyjne dotyczące nieruchomości (w tym między innymi decyzja środowiskowa i decyzja o pozwoleniu na budowę),
 • know-how wspólników spółki cywilnej będących właścicielami przedmiotowej nieruchomości.

Rynek też się o nas dowiedział, pojawiły się artykuły w kilku portalach i gazetach. Artykuły o Browarze można znaleźć na Money.pl, Bankier.pl, Parkiet, a w artykule w Rzeczpospolitej pada nawet moje nazwisko.

    

Rynek browarów rzemieślniczych w Polsce.

Aktualnie w Polsce działa 185 browarów rzemieślniczych, z czego około 50 to browary rzemieślnicze warzące nowofalowe style piwa, oparte z jednej strony na amerykańskich odmianach chmielu (APA, AIPA), z drugiej na ciągłych produktowych innowacjach. Do tej liczby należy doliczyć co najmniej drugie tyle browarów kontraktowych, wynajmujących moce produkcyjne w innych browarach. W 2016 r. rozpoczęły działalność 63 warzelnie, w tym 32 browary kontraktowe. W sumie w ostatnich kilku latach powstało w Polsce ponad 150 browarów rzemieślniczych. Dla porównania, jeszcze w 2013 r. było w sumie 97 producentów piwa, a w 2010 r. zaledwie 65.

Rynek piw rzemieślniczych stanowi ok. 2 proc. polskiego rynku piwa. Większość polskich browarów rzemieślniczych uruchamiała własne moce produkcyjne (warzelnie) dopiero po kilku latach funkcjonowania w modelu kontraktowym (w tym Pinta, AleBrowar, Artezan, Trzech Kumpli). Siłą browarów rzemieślniczych są konkretni ludzie, oryginalne receptury, najlepsze surowce, kreatywność.

Planujemy budowę browaru rzemieślniczego.

Nasza działalność będzie się skupiać na produkcji i sprzedaży piwa, w dwóch segmentach:

 • produkcja piwa na zlecenie browarów kontraktowych, nasze plany poparte są już kilkoma listami intencyjnymi z funkcjonującymi browarami.
 • produkcja i sprzedaż wysokogatunkowego piwa pod marką własną, niektórzy z Was mieli już okazję pić nasze piwo „Jastrzębskie Inwestorskie”, kolejne są już w drodze do sklepów

    

Chcąc wyróżnić się na rynku, a z drugiej strony przygotować stabilny i dochodowy biznes nasza Fabryka Piwa została zaprojektowana tak, aby umożliwić:

 • warzenie piwa w procesie ciągłym,
 • pełną automatyzację procesu,
 • automatyczne wyrzucanie młóta (produkt uboczny),
 • automatyczne mycie i dezynfekcję urządzeń,
 • oszczędność energii,
 • niskie koszty pracy, całą produkcję będzie obsługiwać od 3 do 5 osób,

 

   

Pełna automatyzacja i nowoczesność Browaru pozwalają uzyskać bardzo dobre piwo niskim kosztem, a to oznacza wysoką konkurencyjność i możliwość uzyskania wysokiej rentowności sprzedaży. Już teraz przyjęliśmy politykę dywidendową, która Inwestorom zapewni minimalna rentowność na poziomie 4,5% lub 9% w skali roku, zależnie od tego jak wysoki zysk wypracuje Spółka.

    

Plany na najbliższe miesiące

W tej chwili najważniejszym naszym zadaniem jest:

 • Warzenie – produkcja – kolejnych partii piwa.
 • Budowanie sieci sprzedaży, dotarcie do możliwi największej liczby pubów, sklepów, punktów sprzedaży, w których pojawi się Nasz złoty trunek.
 • Zaproszenie do spółki kolejnych akcjonariuszy.

Nasi piwowarzy świetnie radzą sobie z zadaniem numer jeden. Ja staram się wspierać zadanie numer dwa i trzy. Jeśli prowadzisz sklep/pub/bar i sprzedajesz piwa Kraftowe napisz proszę do mnie, chętnie przedstawię Ci naszą ofertę.

Natomiast wszystkich chętnych do współinwestowania ze mną w to przedsięwzięcie zapraszam do:

 • Emisji prywatnej akcji – do końca wakacji można stać się akcjonariuszem, kupując akcje w emisji prywatnej, wystarczy przeczytać Memorandum BROWAR JASTRZĘBIE i skontaktować się ze mną, akcje w tej chwili obejmowane będą po 22 grosze za akcje, po wakacjach nastąpi nowa wycena akcji i kolejna emisja będzie oferowana już drożej. Środki zebrane przez wakacje posłużą nam do zwiększenia skali i produkcji większej ilości piwa, dotarcia do większej liczby punktów sprzedaży;
 • Crowdfundingu – we wrześniu, a najdalej w październiku uruchomimy możliwość zakupu naszych akcji w ramach społecznej zbiórki środków, będą one oferowane w pakietach z gadgetami, piwem, zbiórka ta będzie miała w dużej mierze charakter zabawy i budowania społeczności wokoło naszego Browaru – na pewno o tej akcji dowiesz się z mojego Bloga.

Chcesz dowiedzieć się więcej? O czymś zapomniałem? Przeczytaj Memorandum inwestycyjne BROWAR JASTRZĘBIENapisz lub zadzwoń – 512 049 278, chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

ZAPRASZAM do wspólnego inwestowania!

Recommended Posts
Comments

Zostaw komentarz